03/2009: Keskustakirjasto Pääpostiin?

Paneelikeskustelu tulevasta Keskustakirjastosta ja sen sijoituksesta

Torstaina, 26.3.2009 kello 17.15– n.19.00, (huom, aloitusaikaa on siirretty 15 minuutilla). Pääpostin auditorio, Mannerheiminaukio 1 C, (sisäänkäynti Postitalon ja Sanomatalon välistä C-portaasta Postikujalta)

Suomen Kaupunkitutkimuksen Seura järjestää yhdessä Helsinki-Seuran kanssa keskustelutilaisuuden uuden kirjaston merkityksestä kaupunkilaisille ja keskustakirjaston suhteesta kaupunkiin. Panelikeskustelussa mukana:

– Anni Sinnemäki, kaupunginvaltuutettu ja kansanedustaja
– Anne Mäkinen, Kaupunginmuseo – Sakari Mentu, Museovirasto
– Taneli Koskela, Arkkitehtitoimisto Pekka Helin & Co.
Keskustelun puheenjohtajana toimii Seuran puheenjohtaja Anja Kervanto Nevanlinna.

Ennen keskustelutilaisuutta seurojen jäsenillä on mahdollisuus tutustua Pääpostiin sisustusarkkitehti Taneli Koskelan johdolla. Koskela vastaa talon korjaussuunnittelusta arkkitehtitoimisto Pekka Helinillä. Tapaaminen Pääpostin aulassa klo16:30.

Lisätietoja:
Sihteeri Suvi Talja, suvi.talja [at] helsinki.fi, puh. 050 466 1517

Puheenjohtaja Anja Kervanto Nevanlinna, anja.nevanlinna [at] helsinki.fi, puh. 040 7085126