11/2009: Kenen Helsinki nyt?

Syksyn keskustelumme aiheena on ”Kenen Helsinki nyt?”. Arkkitehti Mikael Sundman katsoo kaupunkia pitkällä perspektiivillä, kommenttipuheenvuoro tutkija, FT Ulla Salmela.

Aika: tiistaina 23.11. klo 17.00

Paikka: Kaupunkisuunnitteluviraston näyttelytila Laituri eli vanhan linja-autoaseman rakennus Narinkkatorin reunalla.

Kun ”Kenen Helsinki?”-pamflettikirja julkaistiin syksyllä 1970, se osui Helsingin suurten keskustamuutosten ytimeen. Kirjoittajat, Vilhelm Helander ja Mikael Sundman, osoittivat runsaan kuva-aineiston ja esimerkkien avulla, mitä tapahtuu. He kirjoittivat: ”Kirja pyrkii osoittamaan Helsingin kantakaupungin todelliset ongelmat. ”Kenen Helsinki” ei tarkastele suunnittelua suunnittelijan näkökulmasta ja suunnittelijoita varten, vaan asukkaiden kannalta, asukkaita varten.” Kirjan jälkeen Mikael Sundman on toiminut Helsingin Kaupunkisuunnitteluvirastossa ja vastannut mm. Katajanokan kärjen, Länsi-Pasilan ja Arabianrannan suunnittelusta sekä opettanut kaupunkisuunnittelua Teknillisessä korkeakoulussa.

Keskustelua edeltää klo 16.45 Seuran ylimääräinen kokous, ainoana päätösasiana tilintarkastajan valinta.

Tervetuloa keskustelemaan ja kokoukseen!