10/2012: Vuosaaren satama -ekskursio 9.10.2012

Suomen kaupunkitutkimuksenseura järjesti jäsenilleen syksyisen retken Vuosaaren satamaan 9.10.2012. Ekskursiolla kuultiin Helsingin Sataman viestintäpäällikkö Eeva Hietasen esitelmä sataman toiminnasta, rakentumisesta ja päätöshistoriasta. Esitelmän päätteeksi käytiin sataman korkeimman rakennuksen, Gatehousen, kattotasanteella, josta avautui laajat näköalat merelle sekä Itä-Helsinkiin, Sipooseen ja Porvooseen. Näkymä tarjosi myös hyvän kokonaiskuvan tavarasataman alueesta.

Pääasiassa kontti- ja roroliikennettä palveleva Vuosaaren satama valmistui entisen Valmetin telakan alueelle vuonna 2008. Satamaan keskitettiin suurin osa Helsingin satamien kautta kulkevasta tavaraliikenteestä. Esimerkiksi Länsisataman sekä Sörnäisten sataman konttiliikenne saatiin näin siirrettyä kokonaisuudessaan Vuosaareen. Tavarasatamatoiminnan lisäksi Vuosaaresta kulkee jonkin verran myös matkustajaliikennettä, mm. Travemündeen ja Rostockiin.

Tänä päivänä Vuosaaren satama on yksi Suomen suurimmista satamista. Erinomaiset liikenneyhteydet mahdollistavat tavaroiden toimittamisen eteenpäin nopeasti. Satama elää ja toimii 24 tuntia vuorokaudessa tarjoten työpaikan noin 2000 henkilölle.

20.10.2012

Aura Kivilaakso

Suomen kaupunkitutkimuksen seuran jäseniä Vuosaaren sataman Gatehouse-rakennuksen kattotasanteella. Kuvat: Pia Olsson ja Anja Kervanto Nevanlinna.
Vuosaaren satama-alue on noin 150 hehtaaria laaja. Alueella sijaitsee satamatoiminnan lisäksi myös mm. Helsingin energian voimalaitos, Pauligin tehdasrakennus sekä erilaisia palveluita. Kuvat: Pia Olsson.
Tuija Mikkonen (vas), Suvi Talja ja Tanja Vahtikari kattotasanteella. Helsingin Energian voimalaitoksen takana häämöttää Vuosaari, joka on pinta-alassa mitattuna Helsingin suurin kaupunginosa. Kuva: Pia Olsson.

Lue lisää: Heikkonen, Mauri (toim.) Vuosaaren satama ja ympäristö. Suunnittelusta rakentamiseen. Helsinki: Port of Helsinki, 2008.